כיצד לזהות תוכנות ריגול במחשב שלך ?

מהי תוכנות ריגול?

תוכנות ריגול מתגנבות למחשב שלכם, ויודעות טוב מאוד להסתיר את עצמם. בדרך כלל הם עושים זאת על ידי הצמדתו למערכת ההפעלה שלך והפעלתו ברקע כתוכנית קבועה בזיכרון. לפעמים זה אפילו מתחזה לקובץ חף מפשע וחלק חיוני במערכת ההפעלה שלך.

תוכנות ריגול יכולות להגיע אפילו מחוברות לתוכניות לכאורה לגיטימיות. אם אתה מסתכל בזהירות, זה כנראה מוזכר באותיות הקטנות. סביר יותר שתגיע מחוברת להורדות מפוקפקות או באמצעות מתקפת פישינג.

סוכנויות ממשלתיות אפילו מסוגלות להכניס תוכנות ריגול באמצעות iTunes , על פי המגזין הגרמני Der Spiegel . התוכנה המותקנת, כמו FinFisher, יכולה לאפשר להם לחטט בפייסבוק ובסקייפ, וכן לעבור על המיילים שלכם. ואם ממשלות יכולות לעשות זאת, אתה יכול להמר שעבריינים בכל מקום ינסו לשים את ידם על הפונקציונליות הזו.

ניתן להתקין תוכנות ריגול בכל מכשיר – מחשב נייד או מחשב נייד, טאבלט, אייפון או סמארטפון אנדרואיד. מחשבים היו המוקד המקורי ליוצרי תוכנות ריגול, אך כעת ניתן למצוא תוכנות ריגול המנצלות את הפגיעות גם בטלפונים, מכשירי iPhone וטאבלטים של Android.

במאמר זה נתאר את סוגי תוכנות הריגול שאולי תרצה לחפש, נגיד כיצד לזהות אותן במחשב או בסמארטפון ונראה לך כיצד למגר אותן. אנו גם נותנים לך כמה טיפים כיצד לזהות תוכנות ריגול גם בטלפונים אנדרואיד וגם במכשירי iPhone, כך שאתה מכוסה על סוג המכשיר הנייד שבבעלותך. זה אמור לתת לך את כל מה שאתה צריך לדעת כדי להגן על פרטיותך.

סוגי תוכנות ריגול

סוגים שונים של תוכנות ריגול מתמקדים במעקב אחר סוגים שונים של מידע. למשל, חלקם תמימים יחסית ופשוט רוצים לעקוב אחר התנהגות הגלישה שלך באינטרנט כדי לשלוח את הנתונים למפרסמים. חלקם עוקבים אחר אנשי הקשר או המיקום הגיאוגרפי שלך. אחרים הם פליליים בעליל בכוונתם, ומתמקדים בגניבת אישורי רשת וסיסמאות.

בואו נסתכל על הקבוצות העיקריות של תוכנות ריגול כדי לראות מה הם עושים ואיך הם עושים זאת:

 • הקלטת הקשות על מקשי המקלדת ובכך מנסים לתפוס את פעילות המחשב על ידי דיווח על קלטי מקלדת. המידע שנגנב יכול לכלול אתרים בהם ביקרת, אישורי מערכת וסיסמאות, היסטוריית החיפושים שלך באינטרנט וסיסמאות.
 • גונבי סיסמאות נועדו לקצור סיסמאות מכל מכשיר או מחשב נגועים. סיסמאות אלה יכולות לכלול סיסמאות אינטרנט מאוחסנות, כניסה למערכת או אישורי רשת. גונבי סיסמאות יכולים גם לגנוב עוגיות כדי לאפשר להם להשתמש באתרים עם תעודת הזהות שלך.
 • סוסים טרויאניים בנקאיים משנים את דפי האינטרנט כדי לנצל את פגיונות האבטחה של הדפדפן. הם עשויים לזייף אתרי בנקים כך שמשתמשים ינסו לבצע עסקאות באתר מזויף, כמו גם רישום הקשות והגנבת אישורים. הם יכולים לשנות עסקאות (למשל לשלוח כסף לחשבון הסייבר במקום לחשבון המיועד) או להעביר מידע שנאסף לשרת אחר.
 • גנבי מידע סורקים מחשבים למחשבים כגון שמות משתמש וסיסמאות, מספרי כרטיסי אשראי וכתובות דוא"ל. זה עשוי גם לקחת את כל אנשי הקשר שלך בדוא"ל, כך שהוא יכול לשלוח אותם באמצעות דואר אלקטרוני דיוג.
 • תוכנות ריגול ניידות יכולות לעקוב אחר מיקומך הגיאוגרפי, יומני השיחות שלך, רשימות אנשי הקשר ואפילו תמונות שצולמו בטלפון המצלמה שלך.
 • הקלטת סאונד ותוכנות ריגול ווידאו יכולות להשתמש במכשירכם כדי להקליט את השיחות שלכם ולשלוח את המידע לצד שלישי. חלק מאפליקציות הסמארטפון דורשות גישה למצלמות ולמיקרופונים של מחשבים ניידים; אפשר להשתמש בהרשאה זו כדי להקליט אותך בכל עת, להעלות תמונות וצלילים בלי לספר לך, לשדר את המצלמה שלך באינטרנט ולהפעיל תוכנת זיהוי פנים על הפנים שלך.
 • עוקבי עוגיות יכולים לדווח על הנתונים שלך למפרסמים. אולי לא אכפת לך – אבל איך אתה יכול להיות בטוח בדיוק על מה התוכנה מדווחת?

תוכנות ריגול בנקאיות מסוימות אף משתפות פעולה עם תוכנות זדוניות דומות כדי להוריד מטען כפול. למשל, אמוטט 'הפיל' את דריידקס. גם כאשר בעלי מחשבים אישיים חיסלו את Emotet, תוכנות הריגול האחרות עדיין היו יכולות להיות פועלות. יותר ויותר, סוגים שונים של תוכנות ריגול מתאגדים זה עם זה, כך שאינכם ניצבים בפני איום אחד אלא רב ומורכב.

כל תוכנות הריגול הללו מסוכנות – אך למרבה המזל ישנן דרכים להישמר מפניהן.

איך משיגים תוכנות ריגול

כיצד תוכנות ריגול מגיעות למחשב או לסמארטפון שלך? זה יכול להגיע בכמה דרכים.

ראשית, מישהו אחר יכול להתקין אותו במכוון כדי לעקוב אחריך. זו אחת הסיבות שאתה צריך להשתמש ביכולת נעילת המסך בטלפון שלך – אל תשאיר אותו יושב ופתוח להפרעות.

סביר יותר להניח שתוכנות הריגול ליוו תוכנית או אפליקציה שהתקנת בעצמך. תוכנות ריגול לעיתים קרובות מלוות תוכניות שהתחפשו לתוכנה שימושית, כמו מנהלי הורדות, מנקי רישום וכן הלאה. לפעמים זה מגיע ארוז במשחקי וידאו. זה עשוי אפילו להגיע ארוז בצרור תוכנה עם תוכניות אמיתיות ושימושיות. למרות שגם אפל וגם גוגל עושים כמיטב יכולתן למנוע תוכנות ריגול לפגוע במערכות ההפעלה שלהן, חבילות הכוללות תוכנות ריגול עברו לחנות Google Play – כך שלא תוכלו להיזהר מדי.

תוכנות ריגול עשויות להיות מופצות באמצעות התחזות – שליחת דוא"ל עם קישורים שכאשר לוחצים עליהם מורידים את תוכנית הריגול. אתה עלול להידבק גם בתוכנות ריגול דרך אתר מזויף – כזה שמתיימר להיות שייך לארגון מכובד אך למעשה מזויף ושהקישורים שלו יתחילו להוריד תוכנות ריגול או להתקין אותו בדפדפן שלך.

כיצד לזהות תוכנות ריגול במחשב שלך
כיצד לזהות תוכנות ריגול במחשב שלך

האם אתה יכול להימנע מקבלת תוכנות ריגול? כמה טיפים בסיסיים יצמצמו את הסבירות שתקבל תוכנות ריגול במחשב או בסמארטפון:

 • עדכן את מערכת ההפעלה והתוכנה שלך. תיקוני אבטחה רגילים עוזרים לתקן את נקודות התורפה בהן האקרים יכולים להשתמש כדי להיכנס.
 • שים נעילת מסך בסמארטפון שלך והשתמש בסיסמאות חזקות במחשבים שלך כדי לעצור גישה לא מורשית.
 • הגבל הרשאות מנהל במחשב או בטלפון שלך . אם אתה מפעיל את המחשב האישי שלך כמנהל מערכת או עם גישה שורשית, אתה מקל על עבודת התקנת תוכנות ריגול.
 • עדכנו את טלפון האנדרואיד לגירסה אחרונה או המנעות לפריצה של מערכת ההפעלה ל iPhone להורדות תוכונות פרוצות פותחת בפניכם אופציה לתוכנות ריגול . אלא אם כן אתה באמת זקוק לפונקציונליות, אל תעשה זאת.
 • אל תשתמש ב- Wi-Fi לא מאובטח , או אם כן, השתמש ברשת וירטואלית פרטית כדי להגן על עצמך.
 • בדוק היטב את ההרשאות שאתה מעניק לאפליקציות בעת התקנתן , במיוחד אם הן מבקשות הרשאה לגשת למיקרופון, מצלמה, טלפון או נתונים אישיים. אם האפליקציה רוצה יותר מידע ממה שנראה סביר – למשל, משחק סודוקו שרוצה גישה למצלמה שלך – זה עשוי להיות סימן לעומס מטען של תוכנות ריגול.
 • אל תלחץ על קישורים במיילים אלא אם אתה בטוח שאתה יודע לאן הם הולכים . אל תוריד קבצים מרשתות שיתוף קבצים חשודות – סביר להניח שהם נפגעים.
 • שמור על הגנה נאותה נגד וירוסים באמצעות אנטי וירוס ותוכנות זדוניות במכשירים שלך.

כיצד לזהות תוכנות ריגול

גם אם אינך מוצא את תוכנת הריגול, ייתכן שתוכל לזהות סימנים לכך. למשל, אם מחשב מתחיל לפעול לאט יותר ויותר, זה יכול להיות סימן שהוא נפגע. חפשו אחר הרמזים הבאים:

 • איטיות הגוברת ותגובה איטית.
 • הודעות פרסום או חלונות קופצים לא צפויים (תוכנות ריגול ארוזות לרוב בתוכנות פרסום).
 • סרגלי כלים חדשים, מנועי חיפוש ודפי בית באינטרנט שאתה לא זוכר שהתקנת.
 • סוללות מתרוקנות מהר מהרגיל.
 • קושי בכניסה לאתרים מאובטחים. (אם ניסיון הכניסה הראשון שלך נכשל והשני שלך מצליח, פירוש הדבר שהניסיון הראשון היה בדפדפן מזויף והסיסמה הועברה לצד שלישי, ולא לבנק שלך.)
 • עליות בלתי מוסברות בשימוש בנתונים או ברוחב הפס שלך. אלה יכולים להיות סימן לכך שתוכנת הריגול מחפשת במידע שלך ומעלה נתונים לצד שלישי.
 • אנטי-וירוס ותוכנות בטיחות אחרות אינן פועלות.
 • כיצד ניתן לזהות תוכנות ריגול בטלפון אנדרואיד? אם תסתכל ב'הגדרות ', תראה הגדרה שמאפשרת להוריד ולהתקין אפליקציות שאינן בחנות Google Play. אם הדבר הופעל, סימן לכך שתוכנות ריגול אפשריות הותקנו במקרה.
 • איך אתה יכול לזהות תוכנות ריגול באייפון? חפש אפליקציה בשם Cydia, המאפשרת למשתמשים להתקין תוכנה בטלפון שבור בכלא. אם זה שם ולא התקנת אותו, הסר אותו מיד.

הסרת תוכנות ריגול

אם מופיעים סימנים מסגירים אלה, עליכם להשתמש בתוכנית זיהוי והסרת תוכנות ריגול כדי לסרוק אחר תוכנות ריגול (לחלק מתוכנות האנטי-וירוס יש גם יכולת לזיהוי תוכנות זדוניות). אז תרצה להסיר אותו.

במחשבי Windows, התבוננות במנהל המשימות תאפשר לך לפעמים לזהות תוכניות זדוניות. אבל לפעמים הם מחופשים לקבצי מערכת של חלונות. במערכות אפל, צג הפעילות מאפשר לך לבדוק את מצב התוכניות הפועלות.

מכיוון שתוכנות ריגול כל כך טובות להסתיר את עצמן, הסרתה אינה קלה כמו פשוט להסיר את ההתקנה של האפליקציה; תוכנות ריגול מסוימות אפילו כוללות סוג של פונקציונליות של תחיית המתים. זה בעצם אומר שאם המכשיר שלך מחובר לאינטרנט בזמן שאתה מנסה להסיר אותו, הוא יוריד את עצמו מחדש. למרות העובדה שתוכנות ריגול יכולות להיות קשות להסרה, ישנן מספר שיטות להסרה:

 • תוכנות ריגול רבות דורשות גישה אדמין בטלפונים על מנת שזה יפעל. ביטול גישת האדמין (root) בטלפון עלול להקשות על תוכנת הריגול. עבור מכשירי iPhone, ביצוע עדכון iOS יחזיר את הטלפון שלך למצב מאובטח.
 • הסרת תוכנות ריגול בטלפוני אנדרואיד מתבצעת בצורה הטובה ביותר במצב בטוח (החזקת כפתור "הפעלה" למשך מספר שניות אמורה להעלות תפריט המאפשר לך לגשת למצב בטוח) כדי לעצור את תוכנת הריגול ולנתק את המכשיר שלך. מרשתות שעשויות לנסות להתקין מחדש את תוכנת הריגול.
 • אם הגרוע מכל הוא הגרוע ביותר, ניתן למגר תוכנות ריגול על ידי ביצוע איפוס להגדרות היצרן במכשיר iPhone או Android. זה מסיר את כל הנתונים והתוכניות שהורדו מהמכשיר ומשאיר אותו במצב 'מפעל' המקורי. עליכם לגבות את הנתונים האישיים שלכם לפני ביצוע האיפוס, באמצעות גוגל או iTunes / iCloud, כדי שתוכלו לשחזר את כל הנתונים לטלפון שעבר ניקוי חדש.
 • השתמש בתוכנה חזקה של תוכנות זדוניות ותוכנות ריגול כדי לנקות את המחשב או הטלפון שלך. אך היזהר: תוכניות מסוימות המפרסמות את עצמן כתוכנות להסרת תוכנות ריגול הן למעשה תוכנות ריגול עצמן. ודא שהתוכנה שלך מגיעה ממקור מכובד כמו קספרסקי.
 • שאריות מסוימות של תוכנות הריגול עשויות לשרוד כשאתה מתקין מחדש את הנתונים האישיים שלך, לכן עדיף לבצע סריקה שנייה כדי להבטיח שהמכשיר נקי לחלוטין.

לאחר הסרת תוכנות ריגול, נקה את מטמון האינטרנט שלך כדי למגר את כל העקבות שנותרו אחר תוכנות הריגול. בדוק בחשבונות הכספיים שלך אם קיימות עסקאות לא מוכרות ושנה את הסיסמאות שלך עבור כל חשבונותיך, כולל הדוא"ל שלך (השתמש בסיסמאות חזקות ואל תשתמש באותה סיסמה ליותר מחשבון אחד).

דילוג לתוכן