מהי אבטחת מידע בענן ?

הגדרת אבטחת ענן

אבטחת ענן היא תחום של אבטחת סייבר המוקדש לאבטחת מערכות מחשוב ענן. זה כולל שמירה על נתונים פרטיים ובטוחים בתשתית, יישומים ופלטפורמות מבוססות מקוונות. אבטחת מערכות אלה כרוכה במאמציהם של ספקי ענן ושל הלקוחות המשתמשים בהן, בין אם עסק אישי, קטן עד בינוני או ארגוני.

ספקי ענן מארחים שירותים בשרתים שלהם באמצעות חיבורי אינטרנט תמיד. מכיוון שהעסק שלהם מסתמך על אמון לקוחות, משתמשים בשיטות אבטחה בענן כדי לשמור על פרטיות הלקוחות ומאוחסנים בבטחה. עם זאת, גם אבטחת הענן מונחת בחלקה בידי הלקוח. הבנת שני ההיבטים היא מרכזית לפיתרון אבטחת ענן בריא.

בבסיסה, אבטחת ענן מורכבת מהקטגוריות הבאות:

 • אבטחת מידע
 • ניהול זהויות וגישה (IAM)
 • ממשל (מדיניות בנושא מניעת איומים, איתור והפחתה)
 • שימור נתונים (DR) ותכנון המשכיות עסקית (BC)
 • התאמה לדרישות חוק

אבטחת ענן עשויה להיראות כמו אבטחת IT מדור קודם, אך מסגרת זו דורשת גישה אחרת. לפני שנצלול עמוק יותר, בואו נסתכל תחילה מהי אבטחת ענן.

מהי אבטחת ענן?

אבטחת ענן היא כל חבילת הטכנולוגיה, הפרוטוקולים ושיטות העבודה המומלצות המגנות על סביבות מחשוב ענן, יישומים הפועלים בענן ונתונים המוחזקים בענן. אבטחת שירותי ענן מתחילה בהבנה מה בדיוק מאובטח, כמו גם, בהיבטי המערכת שיש לנהל.

כסקירה כללית, פיתוח backend כנגד פרצות אבטחה נמצא בעיקר בידי נותני שירותי הענן. מלבד בחירת ספק מודע אבטחה, הלקוחות חייבים להתמקד בעיקר בתצורת שירות נכונה ובהרגלי שימוש בטוח. בנוסף, לקוחות צריכים להיות בטוחים שכל חומרה ורשתות קצה מאובטחות כהלכה.

ההיקף המלא של אבטחת הענן נועד להגן על הבאים, ללא קשר לאחריותך:

 • רשתות פיזיות – נתבים, חשמל, כבלים, בקרת אקלים וכו '.
 • אחסון נתונים – כוננים קשיחים וכו '.
 • שרתי נתונים – חומרת תוכנה ומחשוב ליבת רשת
 • מסגרות וירטואליזציה של מחשבים – תוכנות מכונות וירטואליות, מכונות מארח ומכונות אורח
 • מערכות הפעלה (OS) – תוכנה המאכלסת
 • Middleware – ניהול ממשק תכנות יישומים (API),
 • סביבות זמן ריצה – ביצוע ותחזוקה של תוכנית פועלת
 • נתונים – כל המידע המאוחסן, שונה וגישה אליו
 • יישומים – שירותי תוכנה מסורתיים (דוא"ל, תוכנת מס, חבילת פרודוקטיביות וכו ')
 • חומרת משתמשי קצה – מחשבים, מכשירים ניידים, מכשירי אינטרנט של הדברים (IoT) וכו '.

עם מחשוב ענן, הבעלות על רכיבים אלה יכולה להשתנות מאוד. זה יכול להבהיר את היקף האחריות על אבטחת הלקוח. מכיוון שאבטחת הענן יכולה להיראות אחרת על סמך מי שיש סמכות על כל רכיב, חשוב להבין כיצד אלה מקובצים בדרך כלל.

כדי לפשט, רכיבי מחשוב ענן מאובטחים משתי נקודות מבט עיקריות:

1. סוגי שירותי ענן מוצעים על ידי ספקי צד שלישי כמודולים המשמשים ליצירת סביבת הענן. תלוי בסוג השירות, ייתכן שתנהל דרגה אחרת של הרכיבים בשירות:

 • הליבה של כל שירות ענן של צד שלישי כוללת את הספק שמנהל את הרשת הפיזית, אחסון נתונים, שרתי נתונים ומסגרות וירטואליזציה של מחשבים. השירות מאוחסן בשרתי הספק וירטואליזציה באמצעות הרשת המנוהלת שלהם פנימית כדי להעביר ללקוחות כדי לגשת אליהם מרחוק. זה מוריד עלויות חומרה ותשתית אחרות כדי לתת ללקוחות גישה לצורכי המחשוב שלהם מכל מקום באמצעות קישוריות לאינטרנט.
 • שירותי ענן Software-as-a-service (SaaS) מספקים ללקוחות גישה ליישומים שמתארחים אך ורק בשרתי הספק. ספקים מנהלים את היישומים, הנתונים, זמן הריצה, תוכנת הביניים ומערכת ההפעלה. על הלקוחות מוטלת המשימה להשיג רק את היישומים שלהם. דוגמאות SaaS כוללות את Google Drive, Slack, Salesforce, Microsoft 365, Cisco WebEx, Evernote.
 • שירותי ענן פלטפורמה כשירות מספקים ללקוחות מארח לפיתוח יישומים משלהם, המופעלים בתוך שטח "ארגז חול" של לקוח בשרתי ספקים. ספקים מנהלים את זמן הריצה, תוכנת הביניים, מערכת ההפעלה. על הלקוחות מוטלת ניהול היישומים, הנתונים, גישת המשתמשים, התקני משתמשי הקצה ורשתות קצה. דוגמאות PaaS כוללות את Google App Engine, Windows Azure.
 • שירותי ענן תשתית כשירות (IaaS) מציעים ללקוחות את מסגרות החומרה והקישוריות מרחוק כדי לאכלס את עיקר המחשוב שלהם עד למערכת ההפעלה. ספקים מנהלים שירותי ענן ליבה בלבד. על הלקוחות מוטל לאבטח את כל מה שנערם על גבי מערכת הפעלה, כולל יישומים, נתונים, זמן ריצה, תוכנת תיווך ומערכת ההפעלה עצמה. בנוסף, לקוחות צריכים לנהל את גישת המשתמשים, התקני משתמשי קצה ורשתות קצה. דוגמאות ל- IaaS כוללות את Microsoft Azure, Google Compute Engine (GCE), Amazon Web Services (AWS).

2. סביבות ענן הן מודלים פריסה שבהם שירות ענן אחד או יותר יוצרים מערכת עבור משתמשי הקצה והארגונים. מגזרים אלה אחראים על ההנהלה – כולל אבטחה – בין לקוחות לספקים.

סביבות הענן המשמשות כיום הן:

 • סביבות ענן ציבוריות מורכבות משירותי ענן מרובי דיירים כאשר לקוח חולק את שרתי הספק עם לקוחות אחרים, כמו בניין משרדים או חלל עבודה. מדובר בשירותי צד שלישי המופעלים על ידי הספק כדי להעניק ללקוחות גישה דרך האינטרנט.
 • סביבות ענן פרטיות של צד שלישי מבוססות על שימוש בשירות ענן המספק ללקוח שימוש בלעדי בענן שלו. סביבות דיירים בודדים אלה בדרך כלל בבעלות, מנוהלות ומופעלות מחוץ לאתר על ידי ספק חיצוני.
 • סביבות ענן פרטיות המורכבות גם משרתי שירותי ענן של דיירים יחידים אך מופעלות ממרכז נתונים פרטי משלהם. במקרה זה, סביבת ענן זו מנוהלת על ידי העסק עצמו כדי לאפשר תצורה והתקנה מלאים של כל אלמנט.
 • סביבות מרובות ענן כוללות שימוש בשני שירותי ענן או יותר מספקים נפרדים. אלה יכולים להיות כל תערובת של שירותי ענן ציבוריים ו / או פרטיים.
 • סביבות ענן היברידיות מורכבות משימוש בתערובת של ענן פרטי של צד שלישי ו / או מרכז נתונים ענני פרטי עם ענן ציבורי אחד או יותר.

על ידי מסגור זה מנקודת מבט זו, אנו יכולים להבין כי אבטחה מבוססת ענן יכולה להיות שונה במקצת על פי סוג שטח הענן שמשתמשים עובדים בהם. אך ההשפעות מורגשות על ידי לקוחות פרטיים וארגונים כאחד.

כיצד פועלת אבטחת ענן?

כל אמצעי אבטחה בענן פועלים בכדי להשיג אחת או יותר מהפעולות הבאות:

 • אפשר שחזור נתונים במקרה של אובדן נתונים
 • הגן על אחסון ורשתות מפני גניבת נתונים זדונית
 • להרתיע על טעות אנוש או רשלנות הגורמים לדליפות נתונים
 • צמצם את ההשפעה של כל פשרה בנתונים או במערכת

אבטחת נתונים היא היבט של אבטחת ענן הכרוך בסופו הטכני של מניעת איומים. כלים וטכנולוגיות מאפשרים לספקים ולקוחות להכניס חסמים בין הגישה והנראות של נתונים רגישים. בין אלה, ההצפנה היא אחד הכלים החזקים ביותר שיש. הצפנה של הנתונים שלך כך שהם ניתנים לקריאה רק על ידי מי שיש לו את מפתח ההצפנה. אם הנתונים שלך אבדו או נגנבו, הם יהיו בלתי קריאים וחסרי משמעות. הגנות על העברת נתונים כמו רשתות פרטיות וירטואליות (VPN) מודגשות גם ברשתות ענן.

ניהול זהויות וגישה (IAM) נוגע להרשאות הנגישות המוצעות לחשבונות משתמש. ניהול אימות והרשאה של חשבונות משתמש חל גם כאן. בקרת הגישה מהותית כדי להגביל את המשתמשים – הלגיטימיים והזדוניים כאחד – להיכנס ולפשר על נתונים ומערכות רגישים. ניהול סיסמאות , אימות רב גורמים ושיטות אחרות נופלים בתחום ה- IAM.

ממשל מתמקד במדיניות למניעת איומים, גילוי והפחתה. עם חברות ועסקים קטנים ובינוניים, היבטים כמו איום אינטל יכולים לעזור במעקב ותעדוף האיומים כדי לשמור על מערכות חיוניות בקפידה. עם זאת, אפילו לקוחות ענן בודדים יכולים להפיק תועלת מהערכתם של מדיניות התנהגות משתמש בטוחה והכשרה . אלה חלים בעיקר בסביבות ארגוניות, אך כללים לשימוש בטוח ותגובה לאיומים יכולים להועיל לכל משתמש.

שימור נתונים (DR) ותכנון המשכיות עסקית (BC) כרוכים באמצעי התאוששות מאסון טכני במקרה של אובדן נתונים. מרכזיות בכל תוכנית DR ו- BC הן שיטות ליתירות נתונים כגון גיבויים. בנוסף, קיום מערכות טכניות להבטחת פעולות ללא הפרעה יכול לעזור. מסגרות לבדיקת תקפותם של גיבויים והוראות שחזור עובדים מפורטות הן בעלות ערך באותה מידה לתכנית יסודית של BC.

ציות משפטי נסוב סביב הגנה על פרטיות המשתמשים כפי שנקבעו על ידי גופי החקיקה. ממשלות לקחו את החשיבות בהגנה על מידע משתמשים פרטיים מפני ניצול למטרות רווח. ככאלה, על ארגונים לפעול על פי התקנות בכדי לציית למדיניות זו. גישה אחת היא השימוש במיסוך נתונים, שמטשטש זהות בתוך נתונים באמצעות שיטות הצפנה .

מה הופך את אבטחת הענן לשונה?

אבטחת IT מסורתית חשה התפתחות עצומה בגלל המעבר למחשוב מבוסס ענן. בעוד שמודלי ענן מאפשרים נוחות רבה יותר, קישוריות תמיד פועלת דורשת שיקולים חדשים כדי לשמור על אבטחתם. אבטחת ענן, כפתרון אבטחת סייבר מודרני, בולטת ממודלי IT מדור קודם בכמה דרכים.

אחסון נתונים: ההבחנה הגדולה ביותר היא שמודלים ישנים יותר של IT הסתמכו במידה רבה על אחסון נתונים במקום. ארגונים מצאו זה מכבר שבניית כל מסגרות ה- IT הביתיות לבקרות אבטחה מפורטות ומותאמות אישית היא יקרה וקשיחה. מסגרות מבוססות ענן סייעו בהורדת עלויות של פיתוח מערכת ותחזוקתן, אך גם הסירו שליטה מסוימת מהמשתמשים.

מהירות קנה המידה: בנימה דומה, אבטחת ענן דורשת תשומת לב ייחודית בעת שינוי גודל מערכות ה- IT בארגון. תשתית ויישומים ממוקדים בענן הם מאוד מודולריים ומהירים להתגייס. יכולת זו אמנם שומרת על התאמה אחידה של מערכות לשינויים ארגוניים, אך היא מעוררת חשש כאשר הצורך של הארגון בשדרוגים ובנוחות עולה על יכולתם לעמוד בקצב האבטחה.

ממשק למשתמשי קצה: עבור ארגונים ומשתמשים פרטניים כאחד, מערכות ענן מתממשקות גם עם מערכות ושירותים רבים אחרים שיש לאבטח. יש לשמור על הרשאות הגישה מרמת מכשיר משתמש הקצה ועד לרמת התוכנה ואפילו לרמת הרשת. מעבר לכך, ספקים ומשתמשים חייבים להיות קשובים לפגיעות שהם עלולים לגרום עקב הגדרה לא בטוחה והתנהגויות גישה למערכת.

קרבה לנתונים ומערכות אחרים ברשת: מכיוון שמערכות ענן הן חיבור מתמשך בין ספקי ענן לבין כל משתמשיהם, רשת משמעותית זו יכולה לפגוע אפילו בספק עצמם. בנופי רשת, ניתן לנצל מכשיר או רכיב חלש אחד כדי להדביק את השאר. ספקי ענן חושפים את עצמם לאיומים של משתמשי קצה רבים שהם מתקשרים איתם, בין אם הם מספקים אחסון נתונים או שירותים אחרים. אחריות אבטחת רשת נוספת מוטלת על הספקים שמספקים אחרת מוצרים חיים אך ורק על מערכות של משתמשי קצה במקום על שלהם.

פתרון מרבית בעיות האבטחה בענן פירושו שמשתמשים וספקי ענן – הן בסביבות אישיות והן בסביבות עסקיות – חייבים שניהם להישאר פרואקטיביים לגבי התפקידים שלהם באבטחת סייבר. גישה דו-כיוונית זו פירושה שמשתמשים וספקים חייבים להתייחס זה לזה:

תצורת מערכת ותחזוקה מאובטחת.

חינוך לבטיחות משתמשים – הן מבחינה התנהגותית והן מבחינה טכנית.

בסופו של דבר, ספקי ענן ומשתמשים חייבים להיות שקופים ואחריות כדי להבטיח ששני הצדדים יישארו בטוחים.

סיכוני אבטחה בענן

מהן בעיות האבטחה במחשוב ענן? כי אם אתה לא מכיר אותם, אז איך אתה אמור לשים צעדים מתאימים? אחרי הכל, אבטחת ענן חלשה יכולה לחשוף משתמשים וספקים לכל סוגי איומי אבטחת הסייבר. כמה איומי אבטחה נפוצים בענן כוללים:

 • סיכונים בתשתית מבוססת ענן, כולל מסגרות IT מדור קודם שאינן תואמות, ושיבושים בשירותי אחסון נתונים של צד שלישי.
 • איומים פנימיים עקב טעות אנוש כגון תצורה שגויה של בקרת הגישה למשתמש.
 • איומים חיצוניים שנגרמו באופן כמעט בלעדי על ידי שחקנים זדוניות, כגון תוכנות זדוניות , דיוג , ועל התקפות DDoS .

הסיכון הגדול ביותר בענן הוא שאין היקף. אבטחת סייבר מסורתית התמקדה בהגנה על ההיקף, אך סביבות ענן מחוברות מאוד מה שאומר שממשקי API לא בטוחים (ממשקי תכנות יישומים) וחטיפות חשבונות עלולים להוות בעיות אמיתיות. מול סיכוני אבטחה של מחשוב ענן, אנשי מקצוע בתחום אבטחת הסייבר צריכים לעבור לגישה ממוקדת נתונים.

קישוריות הדדית מציבה בעיות גם עבור רשתות. האקרים לעיתים קרובות תוקפים רשתות באמצעות אישורים מזויפים או חלשים. ברגע שהאקר מצליח לבצע נחיתה, הם יכולים להרחיב בקלות ולהשתמש בממשקים מוגנים בצורה גרועה בענן כדי לאתר נתונים על בסיסי נתונים או צמתים שונים. הם יכולים אפילו להשתמש בשרתי הענן שלהם כיעד אליו הם יכולים לייצא ולאחסן את כל הנתונים הגנובים. האבטחה צריכה להיות בענן – לא רק להגן על הגישה לנתוני הענן שלך.

אחסון נתונים של צד שלישי והגישה שלך דרך האינטרנט מהווים איומים משלהם. אם מסיבה כלשהי שירותים אלה מופרעים, הגישה שלך לנתונים עלולה לאבד. לדוגמה, הפסקת רשת טלפון יכולה להיות שאינך יכול לגשת לענן בזמן חיוני. לחלופין, הפסקת חשמל עלולה להשפיע על מרכז הנתונים בו מאוחסנים הנתונים שלך, אולי עם אובדן נתונים קבוע.

להפרעות כאלה עלולות להיות השלכות ארוכות טווח. הפסקת חשמל לאחרונה במתקן נתונים בענן של אמזון גרמה לאובדן נתונים עבור לקוחות מסוימים כאשר השרתים נגרמו נזק לחומרה. זו דוגמה טובה מדוע עליכם לקבל גיבויים מקומיים של לפחות חלק מהנתונים והיישומים שלכם.

מדוע אבטחת ענן חשובה

בשנות התשעים, נתונים עסקיים ואישיים חיו באופן מקומי – וגם האבטחה הייתה מקומית. הנתונים יהיו ממוקמים על האחסון הפנימי של המחשב בבית, ועל שרתי הארגון, אם עבדת בחברה.

הצגת טכנולוגיית הענן אילצה את כולם להעריך מחדש את אבטחת הסייבר. הנתונים והיישומים שלך עשויים לצוף בין מערכות מקומיות ומרוחקות – ותמיד נגישים לאינטרנט. אם אתה ניגש ל- Google Docs בטלפון החכם שלך או משתמש בתוכנת Salesforce כדי לדאוג ללקוחותיך, הנתונים האלה יכולים להישמר בכל מקום. לכן, ההגנה עליו הופכת לקשה יותר מאשר כאשר זו הייתה רק שאלה של עצירת משתמשים לא רצויים לקבל גישה לרשת שלך. אבטחת ענן מחייבת התאמה של כמה שיטות IT קודמות, אך היא נעשתה חיונית יותר משתי סיבות עיקריות:

 1. נוחות על ביטחון. מחשוב ענן גדל באופן אקספוננציאלי כשיטה עיקרית לשימוש במקום העבודה וגם לשימוש פרטני. החדשנות אפשרה הטמעה של טכנולוגיה חדשה מהר יותר מכפי שתקני האבטחה בתעשייה יכולים לעמוד בקצב, והטילה יותר אחריות על המשתמשים והספקים לשקול את סיכוני הנגישות.
 2. ריכוזיות ואחסון רב דיירים. כעת ניתן לאתר ולגשת אליו כל רכיב – מתשתית ליבה ועד נתונים קטנים כמו מיילים ומסמכים – באמצעות חיבורים מבוססי אינטרנט 24/7. כל איסוף הנתונים הזה בשרתים של כמה ספקי שירות גדולים יכול להיות מסוכן ביותר. שחקני איום יכולים כעת למקד למרכזי נתונים רב-ארגוניים גדולים ולגרום להפרות נתונים עצומות .

למרבה הצער, שחקנים זדוניים מבינים את הערך של יעדים מבוססי ענן ובוחנים אותם יותר ויותר. למרות שספקי ענן לוקחים תפקידים רבים מאבטחה מלקוחות, הם לא מנהלים הכל. זה משאיר אפילו למשתמשים שאינם טכניים חובת חינוך עצמי בנושא אבטחת ענן.

עם זאת, משתמשים אינם לבד באחריות אבטחה בענן. היותך מודע להיקף חובות האבטחה שלך יעזור לכל המערכת להישאר הרבה יותר בטוחה.

 

חששות בנושא אבטחת ענן – פרטיות

הוקמה חקיקה שתסייע בהגנה על משתמשי הקצה מפני מכירה ושיתוף של הנתונים הרגישים שלהם. התקנה הכללית להגנת נתונים (GDPR ) וחוק הניידות והאחריות על ביטוח הבריאות (HIPAA) מבצעים כל אחד את חובותיהם כדי להגן על הפרטיות, ומגבילים את האופן שבו ניתן לאחסן ולגשת לנתונים.

נעשה שימוש בשיטות ניהול זהויות כמו מיסוך נתונים כדי להפריד בין תכונות הניתנות לזיהוי לבין נתוני המשתמש לצורך תאימות ל- GDPR. לצורך תאימות ל- HIPAA, ארגונים כמו מתקני בריאות חייבים לוודא שהספק שלהם עושה את חלקם גם בהגבלת הגישה לנתונים.

אבטחת ענן
אבטחת ענן

כיצד לאבטח את הענן

למרבה המזל, יש הרבה דברים שאתה יכול לעשות כדי להגן על הנתונים שלך בענן. בואו לחקור כמה מהשיטות הפופולריות.

הצפנה היא אחת הדרכים הטובות ביותר לאבטח את מערכות מחשוב הענן שלך. ישנן מספר דרכים שונות לשימוש בהצפנה, והן עשויות להיות מוצעות על ידי ספק ענן או על ידי ספק פתרונות אבטחה ענן נפרד:

 • הצפנת תקשורת עם הענן בשלמותו.
 • הצפנת נתונים רגישה במיוחד , כגון אישורי חשבון.
 • הצפנה מקצה לקצה של כל הנתונים המועלים לענן.

בתוך הענן, נתונים נמצאים בסיכון גבוה יותר ליירט אותם כאשר הם בתנועה. כאשר הוא נע בין מיקום אחסון אחד למשנהו, או מועבר ליישום באתר שלך, הוא פגיע. לכן, הצפנה מקצה לקצה היא פתרון האבטחה הענן הטוב ביותר עבור נתונים קריטיים. עם הצפנה מקצה לקצה, בשום שלב התקשורת שלך אינה זמינה לגורמים חיצוניים ללא מפתח ההצפנה שלך.

באפשרותך להצפין את הנתונים בעצמך לפני שמירתם בענן, או להשתמש בספק ענן שיצפין את הנתונים שלך כחלק מהשירות. עם זאת, אם אתה משתמש בענן רק לאחסון נתונים שאינם רגישים כגון גרפיקה ארגונית או סרטונים, ההצפנה מקצה לקצה עשויה להיות מוגזמת. מצד שני, למידע פיננסי, חסוי או רגיש מסחרי, זה חיוני.

אם אתה משתמש בהצפנה, זכור כי ניהול בטוח ומאובטח של מפתחות ההצפנה שלך הוא קריטי. שמור גיבוי מפתח ואידיאלי אל תשמור אותו בענן. ייתכן שתרצה לשנות את מפתחות ההצפנה שלך באופן קבוע, כך שאם מישהו יקבל גישה אליהם, הם יינעלו מחוץ למערכת בעת ביצוע המעבר.

תצורה היא פרקטיקה חזקה נוספת באבטחת ענן. הפרות רבות של נתוני ענן נובעות מפגיעות בסיסיות כגון שגיאות בתצורה שגויה. בכך שאתה מונע אותם אתה מקטין במידה ניכרת את סיכון האבטחה בענן שלך. אם אינך מרגיש בטוח לעשות זאת לבד, כדאי לך לשקול להשתמש בספק פתרונות אבטחה ענן נפרד.

להלן מספר עקרונות שאתה יכול לעקוב אחריהם:

 1. לעולם אל תשאיר את הגדרות ברירת המחדל ללא שינוי . שימוש בהגדרות ברירת המחדל נותן גישה לדלת הכניסה להאקר. הימנע מלעשות זאת כדי לסבך את דרכו של האקר למערכת שלך.
 2. לעולם אל תשאיר אחסון בענן פתוח. זה יכול לאפשר להאקרים לראות את התוכן רק על ידי פתיחת כתובת ה- URL של מקום האחסון.
 3. אם ספק הענן נותן לך בקרות אבטחה שתוכל להפעיל, השתמש בהן. אי בחירת אפשרויות האבטחה הנכונות עלולה לסכן אותך.

טיפים בסיסיים לאבטחת סייבר צריכים להיות מובנים בכל יישום ענן. גם אם אתה משתמש בענן, אין להתעלם משיטות סטנדרטיות לאבטחת סייבר. לכן כדאי לשקול את הדברים הבאים אם ברצונכם להיות בטוחים ככל האפשר ברשת:

 • השתמש בסיסמאות חזקות. הכללת שילוב של אותיות, מספרים ותווים מיוחדים תקשה על הסיסמה שלך לפיצוח. נסה להימנע מבחירות ברורות, כמו החלפת S בסמל $. ככל שהמחרוזות שלך אקראיות יותר, כן ייטב.
 • השתמש במנהל סיסמאות. תוכל לתת לכל יישום, בסיס נתונים ושירות שאתה משתמש בסיסמאות נפרדות, מבלי שתצטרך לזכור את כולם. עם זאת, עליך לוודא שאתה מגן על מנהל הסיסמאות שלך באמצעות סיסמה ראשית חזקה.
 • הגן על כל המכשירים שבהם אתה משתמש כדי לגשת לנתוני הענן שלך, כולל סמארטפונים וטאבלטים. אם הנתונים שלך מסונכרנים בין מכשירים רבים, כל אחד מהם יכול להיות חוליה חלשה המסכנת את כל טביעת הרגל הדיגיטלית שלך.
 • גבה את הנתונים שלך באופן קבוע כך שבמקרה של הפסקת ענן או אובדן נתונים אצל ספק הענן שלך, תוכל לשחזר את הנתונים שלך באופן מלא. גיבוי זה יכול להיות במחשב הביתי שלך, בכונן קשיח חיצוני, או אפילו בענן לענן, כל עוד אתה בטוח ששני ספקי הענן אינם חולקים תשתית.
 • שנה הרשאות כדי למנוע מאדם או מכשיר גישה לכל הנתונים שלך אלא אם כן הדבר נחוץ. לדוגמה, עסקים יעשו זאת באמצעות הגדרות הרשאת מסד נתונים. אם יש לך רשת ביתית, השתמש ברשתות אורח לילדים שלך, למכשירי IoT ולטלוויזיה שלך. שמור את כרטיס 'גישה לכל האזורים' לשימושך האישי.
 • הגן על עצמך באמצעות תוכנות אנטי-וירוס ואנטי תוכנות זדוניות . האקרים יכולים לגשת לחשבונכם בקלות אם תוכנה זדונית עושה את דרכה למערכת שלכם.
 • הימנע מגישה לנתונים שלך ב- Wi-Fi ציבורי , במיוחד אם הוא אינו משתמש באימות חזק. עם זאת, השתמש ברשת פרטית וירטואלית (VPN) כדי להגן על שער הכניסה שלך לענן.

אחסון בענן ושיתוף הקבצים

סיכוני אבטחה של מחשוב ענן יכולים להשפיע על כולם החל מעסקים וכלה בצרכנים בודדים. לדוגמא, צרכנים יכולים להשתמש בענן הציבורי לאחסון וגיבוי קבצים (באמצעות שירותי SaaS כמו Dropbox), לשירותים כמו דואר אלקטרוני ויישומי משרד, או לביצוע טפסי מס וחשבונות.

אם אתה משתמש בשירותי בסיס ענן, ייתכן שיהיה עליך לשקול כיצד אתה משתף נתוני ענן עם אחרים, במיוחד אם אתה עובד כיועץ או פרילנסר. אמנם שיתוף קבצים ב- Google Drive או בשירות אחר עשוי להיות דרך קלה לשתף את העבודה שלך עם לקוחות, אך ייתכן שיהיה עליך לבדוק שאתה מנהל הרשאות כהלכה. אחרי הכל, תרצו להבטיח שלקוחות שונים לא יוכלו לראות זה את שמותיהם או את ספריותיהם או לשנות את קבציו של זה.

זכור שרבים משירותי אחסון הענן הנפוצים הללו אינם מצפינים נתונים. אם ברצונך לשמור על אבטחת הנתונים שלך באמצעות הצפנה, תצטרך להשתמש בתוכנת הצפנה כדי לעשות זאת בעצמך לפני שתעלה את הנתונים. יהיה עליך לתת ללקוחות שלך מפתח, אחרת הם לא יוכלו לקרוא את הקבצים.

בדוק את אבטחת ספק הענן שלך

אבטחה צריכה להיות אחת הנקודות העיקריות שיש לקחת בחשבון כשמדובר בבחירת ספק אבטחה בענן. הסיבה לכך היא שאבטחת הסייבר שלך היא כבר לא רק האחריות שלך: חברות אבטחת ענן חייבות לעשות את שלהן ביצירת סביבת ענן מאובטחת – ולשתף את האחריות על אבטחת נתונים.

למרבה הצער, חברות ענן לא מתכוונות לתת לך את השרטוטים לאבטחת הרשת שלהן. זה יהיה שווה ערך לבנק שמספק לך פרטים על הכספת שלהם – עם מספרי השילוב לכספת.

עם זאת, קבלת התשובות הנכונות לכמה שאלות בסיסיות מקנה לך ביטחון טוב יותר כי נכסי הענן שלך יהיו בטוחים. בנוסף, תהיה מודע יותר לשאלה האם הספק שלך התמודד כראוי עם סיכוני אבטחה ענניים ברורים. אנו ממליצים לשאול את ספק הענן שלך כמה שאלות מהשאלות הבאות:

 • ביקורות אבטחה: "האם אתה מבצע ביקורות חיצוניות קבועות על אבטחתך?"
 • פילוח נתונים: "האם נתוני הלקוחות מפולחים באופן הגיוני ונשמרים בנפרד?"
 • הצפנה: “האם הנתונים שלנו מוצפנים? אילו חלקים ממנו מוצפנים? "
 • שמירת נתוני לקוחות: "איזו מדיניות שמירת נתוני לקוחות נערכת?"
 • שמירה על נתוני משתמשים: "האם הנתונים שלי נמחקים כראוי אם אני עוזב את שירות הענן שלך?"
 • ניהול גישה: "כיצד נשלטות על זכויות גישה?"

כמו כן, תרצה לוודא שקראת את תנאי השירות של הספק שלך (TOS). קריאת תנאי השירות חיונית להבנה אם אתה מקבל בדיוק את מה שאתה רוצה וצריך.

הקפד לבדוק שאתה מכיר גם את כל השירותים המשמשים את הספק שלך. אם הקבצים שלך נמצאים ב- Dropbox או מגובים ב- iCloud (ענן האחסון של אפל), ייתכן שזה אומר שהם מוחזקים בפועל בשרתי אמזון. לכן, יהיה עליכם לבדוק את AWS, כמו גם את השירות בו אתם משתמשים ישירות.

פתרונות אבטחה היברידיים בענן

שירותי אבטחת ענן היברידיים יכולים להיות בחירה חכמה מאוד עבור לקוחות במרחבי SMB וארגונים. הם קיימא ביותר ליישומי SMB וארגונים מכיוון שהם בדרך כלל מורכבים מדי לשימוש אישי. אך ארגונים אלה יכולים להשתמש בתערובת של קנה מידה ונגישות הענן עם שליטה במקום בנתונים ספציפיים.

להלן מספר יתרונות אבטחה של מערכות אבטחה היברידיות בענן:

פילוח שירותים יכול לעזור לארגון לשלוט באופן הגישה והאחסון של הנתונים שלהם. לדוגמא, הצבת נתונים רגישים יותר באתר תוך פריקת נתונים, יישומים ותהליכים אחרים לענן יכולה לעזור לך לרובד את האבטחה שלך כראוי. בנוסף, הפרדת נתונים יכולה לשפר את יכולתו של הארגון לשמור על פי חוק תקנות החוק.

יתירות יכולה להתבצע גם באמצעות סביבות ענן היברידיות. על ידי שימוש בפעולות יומיומיות משרתי ענן ציבוריים וגיבוי מערכות בשרתי נתונים מקומיים, ארגונים יכולים להמשיך בתנועותיהם במקרה שמרכז נתונים אחד מועבר למצב לא מקוון או נגוע בתוכנות כופר .

פתרונות אבטחה בענן SMB

בעוד שארגונים יכולים להתעקש על ענן פרטי – שווה ערך לבעלות על בניין משרדים או קמפוס משלך – אנשים ועסקים קטנים יותר חייבים להסתדר בשירותי ענן ציבוריים. זה כמו לחלוק משרד שירות או לגור בבלוק דירות עם מאות דיירים אחרים. לכן הביטחון שלך צריך להיות דאגה עיקרית.

ביישומים עסקיים קטנים ובינוניים תמצאו כי אבטחת ענן היא בעיקר על הספקים הציבוריים בהם אתם משתמשים.

עם זאת, ישנם צעדים שתוכלו לנקוט בכדי לשמור על ביטחונכם:

 • פילוח נתונים מרובה דיירים: עסקים חייבים להיות בטוחים כי אין לקוחות אחרים של ספקי הענן שלהם יכולים לגשת לנתונים שלהם. בין אם שוכנים בשרתים מפולחים ובין אם מוצפנים בקפידה, הקפידו על אמצעי פילוח.
 • בקרות גישה למשתמשים : שליטה בהרשאות עשויה להיות פירוק גישה למשתמש לרמה לא נוחה. עם זאת, ללכת מגביל ולעבוד אחורה כדי למצוא איזון יכול להיות הרבה יותר בטוח מאשר לאפשר הרשאות רופפות לחלחל לרשת שלך.
 • עמידה בנתונים משפטיים: שמירה על נתונים שלך בהתאם לתקנות בינלאומיות כמו GDPR היא קריטית כדי למנוע קנסות כבדים ופגיעה במוניטין. ודא שאמצעים כמו מיסוך נתונים וסיווג נתונים רגישים הם בראש סדר העדיפויות עבור הארגון שלך.
 • קנה מידה קפדני של מערכות ענן: עם הטמעה מהירה של מערכות ענן, הקפידו להקדיש זמן לבדיקת מערכות הארגון שלכם לצורך אבטחה. שירותי ענן יכולים במהירות להתפשט עד כדי חוסר רגולציה.

פתרונות ענן לאבטחת ענן

מכיוון שמחשבי ענן משמשים כיום מעל 90% מהעסקים הגדולים יותר, אבטחת ענן היא חלק חיוני באבטחת הסייבר הארגונית. שירותי ענן פרטיים ותשתית יקרה יותר עשויים להיות כדאיים עבור ארגונים ברמת הארגון. עם זאת, עדיין תצטרך לוודא שה- IT הפנימי שלך יהיה נוסף על שמירה על כל שטח הפנים של הרשתות שלך.

לשימוש ארגוני בקנה מידה גדול, אבטחת ענן יכולה להיות גמישה בהרבה אם תבצע השקעות בתשתית שלך.

יש לזכור כמה מסירות מפתח:

 • ניהול פעיל של החשבונות והשירותים שלך : אם אינך משתמש בשירות או בתוכנה יותר, סגור אותו כהלכה. האקרים יכולים לקבל גישה נוחה לרשת ענן שלמה דרך חשבונות ישנים ורדומים באמצעות נקודות תורפה שלא תוקנו.
 • אימות רב גורמים (MFA): זה יכול להיות נתונים ביומטריים כגון טביעות אצבע, או סיסמה וקוד נפרד שנשלח למכשיר הנייד שלך. זה גוזל זמן, אך שימושי עבור הנתונים הרגישים ביותר שלך.
 • הערך את יתרונות העלות של ענן היברידי: פילוח הנתונים שלך חשוב הרבה יותר בשימוש ארגוני, מכיוון שתטפל בכמויות נתונים גדולות בהרבה. עליך לוודא שהנתונים שלך נפרדים מנתוני לקוחות אחרים, בין אם הם מוצפנים בנפרד או מפולחים לוגית לאחסון נפרד. שירותי ענן היברידיים יכולים לעזור בכך.
 • חינוך עובדים במערך ה – IT: חינוך חיוני לעובדים שלך להימנע משימוש בשירותי ענן לא מורשים ברשתות שלך או לעבודה בחברה. אם מועברים נתונים רגישים בערוצים לא מאובטחים, הארגון שלך עלול להיחשף לאיומים זדוניים או לבעיות משפטיות.

לכן, בין אם אתה משתמש בודד, משתמש SMB או אפילו משתמש ענן ברמת הארגון – חשוב לוודא שהרשת והמכשירים שלך מאובטחים ככל האפשר. זה מתחיל בהבנה טובה של אבטחת סייבר בסיסית ברמת משתמש פרטנית, כמו גם בהבטחה שהרשת שלך וכל המכשירים מוגנים באמצעות פתרון אבטחה חסון הבנוי לענן.

דילוג לתוכן