מהי אבטחת נקודות קצה? Endpoint Security

מהי אבטחת נקודות קצה? Endpoint Security

מהי אבטחת נקודות קצה? Endpoint Security

הגדרה של אבטחת נקודות קצה

אבטחת נקודות קצה היא תהליך של אבטחת נקודות הקצה השונות ברשת, המוגדרות לרוב כהתקני משתמשי קצה כמו מכשירים ניידים, מחשבים ניידים ומחשבים שולחניים, אם כי חומרה כמו שרתים במרכז נתונים נחשבים גם לנקודות קצה. ההגדרות המדויקות משתנות בין מובילי החשיבה במרחב האבטחה, אך למעשה, אבטחת נקודות הקצה מתייחסת לסיכונים שמציב התקנים המחוברים לרשת ארגונית.

 

אבטחת נקודות קצה חשובה יותר ויותר

כל מכשיר, כמו טלפון חכם, טאבלט או מחשב נייד, מספק נקודת כניסה לאיומים. מטרת אבטחת נקודות הקצה היא לאבטח כראוי כל נקודת קצה המתחברת לרשת כדי לחסום ניסיונות גישה ופעילות מסוכנת אחרת בנקודות כניסה אלה. ככל שיותר ארגונים נוקטים פרקטיקות כגון BYOD (Bring Your Own Device) ועובדים מרוחקים / ניידים, היקף האבטחה של הרשת הארגונית למעשה התמוסס.

הצורך באמצעי אבטחה יעילים של נקודות קצה גדל באופן משמעותי, במיוחד לאור העלייה באיומים הניידים. העובדים מסתמכים על מכשירים ניידים ועל מחשבים ביתיים ועל מחשבים ניידים כדי להתחבר לרשתות החברה ולנהל עסקים, פתרון אבטחה מרכזי כבר אינו מתאים להיקף האבטחה המשתנה והלא מוגדר כיום. אבטחת נקודות קצה משלימה אמצעי אבטחה מרכזיים עם הגנה נוספת בנקודת הכניסה להתקפות רבות כמו גם נקודת יציאה של נתונים רגישים.

בכך שהם דורשים ממכשירי נקודת הקצה לעמוד בתקני האבטחה לפני שהם מקבלים גישה לרשת, ארגונים יכולים לשמור על שליטה רבה יותר במספר ההולך וגדל של נקודות הגישה ולחסום בצורה יעילה יותר איומים וניסיונות גישה לפני הכניסה. מעבר לשליטה בפשטות בגישה, כלי האבטחה של נקודות הקצה מספקים גם יכולות כמו ניטור וחסימה של פעילויות מסוכנות או זדוניות.

 

הבחנה בין אבטחת נקודות קצה לבין תוכנת אנטי-וירוס

מה שמבדיל את אבטחת נקודות הקצה מתוכנת האנטי-וירוס הידועה הוא שבתוך מסגרת אבטחת נקודות הקצה, נקודות הקצה נושאות בחלקן או כולן באחריות לביטחון שלהן. זאת בניגוד לאבטחת הרשת, בה אמצעי אבטחה מקיפים את הרשת כולה ולא התקנים ושרתים בודדים.

 

מוצרי אבטחת קצה עשויים להכיל תכונות ופונקציונליות כגון:

  • מניעת אובדן נתונים
  • הגנה מפני איומי פנים
  • הצפנת דיסק, נקודת קצה ודוא"ל
  • רישום או בקרת היתרים ליישומים
  • בקרת גישה לרשת
  • סיווג נתונים
  • איתור ותגובת נקודות קצה
  • שליטה על משתמשים מורשים

אבטחת נקודות קצה אינה מתבצעת אך ורק ממכשירים. פתרונות אבטחת נקודות קצה אופייניים מספקים גישה דו-כיוונית, עם תוכנת אבטחה המותקנת בשרת מרכזי או בקונסולת ניהול יחד עם תוכנה המותקנת בהתקנים בודדים.

ובכל זאת, כמה צורות אבטחה פשוטות יותר נופלות תחת מטריית האבטחה של נקודות הקצה בהגדרות מסוימות. לדוגמה, ניתן לתאר תוכנות אנטי-וירוס וחומות אש אישיות כצורות פשוטות של אבטחת נקודות קצה, על פי TechTarget. עם זאת, הגדרות אבטחת נקודות קצה מודרניות מתארות בדרך כלל מתודולוגיות מתקדמות יותר, הכוללות איתור פריצות ורכיבי חסימת התנהגות המזהים וחוסמים פעולות והתנהגויות מאיימות, על ידי משתמשי קצה או פולשים.

 

כיצד אבטחת נקודות קצה נבדלת מצרכנים ועסקים

אבטחת נקודות קצה זמינה הן עבור הצרכנים והן עבור רשתות ארגוניות, עם כמה הבדלים מרכזיים בתצורה, על פי TechRepublic. לצרכנים אין ניהול וניהול מרכזי, עדכוני חתימה ויישומים מתקבלים משרתי הבקרה של המפתח, המועברים דרך האינטרנט. יישומי האבטחה מוגדרים בכל מחשב או נקודת קצה, ורישומי התראה ויומן בודדים זמינים בנקודות הקצה בהתאמה.

במודל האבטחה של נקודות קצה ארגוניות, ניהול מרכזי תמיד קיים. ממשק כניסה יחיד מייעל את התצורה של תוכנת אבטחת נקודות קצה בהתקני נקודת קצה בודדים, ותיעוד כניסות יומן והתראות נשלחות לשרת הניהול המרכזי לצורך הערכה וניתוח. עדכוני חתימה ויישומים מורידים פעם אחת, והשרת המרכזי דוחף עדכונים החוצה לנקודות קצה שהוגדרו ברשת. זה מאפשר הגדרה ואכיפה של מדיניות שימוש רחבה ברשת.

 

הצפנת נקודות קצה ובקרת יישומים הם מרכיבים קריטיים של אבטחת קצה

שני מרכיבים מרכזיים בפתרון אבטחת נקודות קצה יעיל, הצפנת נקודות קצה ובקרת יישומים הם שכבות חיוניות של אבטחת נקודות קצה המונעות בעיות כמו דליפות נתונים המתרחשות בכוונה או שלא בכוונה באמצעות העתקה או העברה של נתונים למכשירי מדיה נשלפים. הצפנת נקודות קצה מצפנת באופן מלא את נתוני הארגון שלך בנקודות קצה, כולל מחשבים ניידים, מכשירים ניידים ונקודות קצה אחרות, כמו גם בתיקיות בודדות, קבצים והתקני אחסון נשלפים כמו תקליטורי כונן USB.

בקרת יישומים מונעת ביצוע של יישומים לא מורשים בנקודות קצה, מרכיב מרכזי באמצעי אבטחת נקודות קצה מקיפים. בקרת יישומים פותרת את האתגר של העובדים להוריד יישומים לא מורשים או מסוכנים במכשירים ניידים, העלולים ליצור נקודות תורפה ברשת ולהוביל לגישה לא מורשית.

image

פוסטים קשורים

מהי תאימות ל- HIPAA?

חוק ניידות ואחריות של ביטוח בריאות (HIPAA) קובע את הסטנדרט להגנה על מידע רגיש של

קראו עוד

מה תפקידו של איש אבטחת מידע ואיומי סייבר?

תפקיד איש תשתיות אבטחת מידע וסייבר הופך להיות חשוב יותר ויותר בארגון המודרני, מכיוון שחברות

קראו עוד

Secure By Design

Lorem ipsum dolor sit amet sed, consectetur adipiscing elit do obcaecati praesentium. Labore sint recusandae

קראו עוד

אל תלכו לאיבוד.....

צרו קשר איתנו, וקבלו מענה לכל השאלות שלכם

צרו קשר

דילוג לתוכן